Nauka ważenia na zabytkowych wagach w Przedszkolu w Stróży.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniu 14 października 2019 w Przedszkolu w Stróży Marek Solecki – znany w kraju kolekcjoner staroci zapoznawał przedszkolaków z technikami ważenia na różnych typach zabytkowych wag ze swej kolekcji.

Znaczna część eksponatów i odważników pochodziła również ze szkolnej Izby Historyczno-Etnograficznej prowadzonej przez Marka Soleckiego w Zespole Szkół nr 3 w Kraśniku. W trakcie pokazu w użyciu były wagi stołowe o nośności od 1 do 20 kg, sprężynowe, kantarki, uchylne, wisząca równoramienna „Temida”, dziesiętna ze Lwowa o nośności do 50 kg oraz sklepowa typu SJ15 z okresu PRL-u. Najstarsze z nich pochodziły z końca XIX wieku i wszystkie były w pełni sprawne.

W zajęciach wzięły udział cztery grupy przedszkolaków: „Motylki”, „Pszczółki”, „Wiewiórki” i „Tygryski”. Dzieci po krótkiej prezentacji wag i zasad ich działania ważyły swoje zabawki przyniesione specjalnie na tę okazję z domu, porównywały ich ciężar, sprawdzały, ile waży opakowanie cukru. Wchodziły również w rolę sprzedawcy odważając wyznaczoną wagę towaru - orzechów laskowych i cukierków. Ćwiczyły również swoją spostrzegawczość szukając różnorodnych dekoracyjnych motywów (syrenek, smoków, orłów, pegazów) na ozdobnych żeliwnych korpusach zabytkowych wag. Unikalny w skali kraju pokaz przybliżył przedszkolakom dawne wagi i techniki posługiwania się nimi. Dzieci miały przy tym dużo zabawy i radości.

FOTOGALERIA