Sztandar

HOT-INFO

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Opis sztandaru

Sztandar ma kształt kwadratu. Jego kremowo – czerwony płat otoczony jest złotymi frędzlami i zatknięty na drewnianym, pozłacanym i uwieńczonym orłem drzewcu.

sztandarcz.jpg sztandarb.jpg

 

Na awersie sztandaru został wyhaftowany w tonacji beżu i brązu, a więc w kolorach ziemi, wizerunek naszego patrona, jednego z najwybitniejszych twórców epoki romantyzmu – Juliusza Słowackiego. Umieszczony jest on w centrum kompozycji na tle w kolorze ecru. Nad podobizną pisarza widnieje cytat z utworu pt. „Kordian”: „Póki jesteśmy młodzi, wszystko jest przed nami”. Został on wyszyty złotymi nićmi. Kolor ten symbolizuje nieśmiertelność, chwałę, doskonalenie i oświecenie duchowe oraz wszystko, co ważne i wartościowe. Słowa cytatu podkreślają nieograniczone możliwości młodych ludzi, zwracają uwagę na szerokie perspektywy i ogromne możliwości młodzieży. Cytat, tytuł utworu i nazwisko autora tworzą koło, symbolizujące doskonałość. Całość jest kompozycją, zamkniętą złotym obramowaniem.

Rewers sztandaru jest koloru czerwonego, a jego brzegi obszyte są złotą nicią. Czerwień , związana z życiem, symbolizuje uczucie, apoteozę, natchnienie, energię i zapał tak charakterystyczne przecież dla młodych ludzi. Na środku znajduje się orzeł – tym samym sztandar nawiązuje do naszej narodowej tożsamości. Jest on koloru srebrnego, symbolizującego zwycięstwo, sprawiedliwość, mądrość i wiedzę. Korona, dziób i szpony orła wyhaftowane są nicią złotą. Rozpostarte jego skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, do pokonywania przeszkód i trudności. Są to cele, do których, pod kierunkiem nauczycieli, zmierzają uczniowie. Wokół godła na okręgu widnieją wyszyte złotymi literami nazwy szkół: III Liceum Ogólnokształcące, Technikum Nr 3 i Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 2 w Zespole Szkól Nr 3 w Kraśniku, które za patrona obrały Juliusza Słowackiego.

Sztandar jest symbolem naszej szkoły i jej tradycji i stanowi element, wyróżniający nas spośród innych społeczności uczniowskich. Ma gromadzić wokół siebie i jednoczyć młodzież, nauczycieli i rodziców. Eksponowany jest podczas ważnych uroczystości szkolnych i państwowych, zgodnie z ceremoniałem szkolnym. Pamiętając o wymowie sztandaru, należy okazywać mu cześć.