Lubelskie zabytki techniki na VII wystawie Marka Soleckiego w ZS nr 3 w Kraśniku.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Na przełomie kwietnia i maja 2017 roku Marek Solecki w prowadzonej przez siebie Szkolnej Izbie Historyczno-Etnograficznej Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku przygotował siódmą z kolei olbrzymią wystawę pt. „Lubelskie zabytki techniki o dużej wadze historycznej”.

Jej rangę podniósł honorowy patronat Marszałka Województwa Lubelskiego – Sławomira Sosnowskiego oraz Starosty Kraśnickiego – Andrzeja Maja. Na wystawie zostały silnie zaakcentowane tegoroczne obchody 700-lecia Lublina oraz 640-lecia Kraśnika poprzez odpowiednie eksponaty, np. największą w Polsce kolekcję wag stołowych aż z pięciu przedwojennych lubelskich fabryk: W.HESS, IDEAL, J.CAUDR, A.LEDER oraz nieznanej fabryki - A. ŻURAWSKI. Były również zabytkowe lubelskie syfony i butelki (K.R.Vetter, A.Walicki, „ZDRÓJ LUBELSKI”, S.Zylber i inne). Zwiedzający wystawę mogli podziwiać unikatowe kraśnickie butelki z różnych wytwórni: Fabryki Octu Spirytusowego - Sz.Zysberga, Fabryki Wódek i Likierów „POLONJA”, Wytwórnia Wód Gazowych i Lemoniad – Bronisławy Mikołajewskiej oraz powojenne już lemoniadówki i oranżadówki. Główny trzon różnorodnej ekspozycji stanowiły wagi (stołowe, monetarne, sprężynowe, uchylne, dziesiętne i kantarki), największy zbiór w Polsce miedzianych syfonów, około 150 żelazek (węglarki, „kominy”, na duszę, spirytusowe, gazowe, kumulacyjne i miniaturki do koronek i kołnierzyków), miarki, w tym kwaterka i garniec oraz różnorodne butelki, nawet na święconą wodę.

Zwiedzającym, a zwłaszcza dzieciom, podobała się bogata ekspozycja skamieniałości zwierząt z epoki lodowcowej obejmująca kości i zęby mamuta, niedźwiedzia jaskiniowego i nosorożca włochatego. Wystawa została profesjonalnie zaaranżowana, a około tysiąc zgromadzonych na niej eksponatów (w tym wiele unikalnych „białych kruków”) robiło olbrzymie wrażenie. Marek Solecki udzielał fachowych informacji na temat poszczególnych eksponatów i udostępniał je zwiedzającym. Wystawę zwiedziło kilkaset osób: przedszkolaki i uczniowie z Kraśnika, Dzierzkowic, Liśnika, gimnazjaliści z całego powiatu kraśnickiego, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku, radni powiatu kraśnickiego ze Starostą Kraśnickim - Andrzejem Majem (w trakcie przerwy w obradach sesji Rady Powiatu), Burmistrz Miasta Kraśnik – Mirosław Włodarczyk, członkowie Kraśnickiego Klubu Kolekcjonerów (Marek Solecki jest jego obecnym prezesem), studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także goście z Lublina, Annopola, Janowa Lubelskiego. Relacje z wystawy znalazły się w lokalnych mediach.

FOTOGALERIA

Opracowanie: Marek Solecki, zdjęcia: Marek Solecki, Marek Kulpa