Podsumowanie I mobilności.

HOT-INFO

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Po raz kolejny, uczniowie naszej szkoły wyjechali na staż zawodowy do Grecji. Tym razem, była to grupa 30 uczniów kształcących się w zawodach: Technik Informatyk, Technik Logistyk Technik Hotelarstwa, po 10 osób z każdego zawodu. Spędzili oni 12 dni w słonecznej Grecji, realizując 80 godzinny program stażu zawodowego oraz program edukacyjno-kulturowy. Staż realizowany był między 11 a 22 października 2019 roku, a cała grupa zakwaterowana była w 4* hotelu Poseidon Palace.

Głównym celem pobytu w Grecji była oczywiście realizacja stażu zawodowego, w ramach którego nasi uczniowie mieli okazję poznać realia pracy w prawdziwym przedsiębiorstwie. Organizacja mobilności, jak i realizacja całego projektu odbywa się we współpracy z greckim partnerem Kika Mobility Training Center, który jest uznaną firmą zajmującą się organizowaniem praktyk dla uczniów techników oraz szkół zawodowych. Nie samą pracą żyje jednak człowiek, w związku z czym uczniowie mieli również okazję skorzystać z bogatego programu kulturowego, który pozwolił im poznać Grecję, wraz z jej tradycją, historią, kulturą, a także kuchnią! Z miejsc, które zobaczyli nasi uczniowie szczególnie warto wymienić kompleks klasztorów Meteory oraz wyspę Trikeri, czyli miejsce tworzenia słynnego filmu – Mamma Mia! Poza tym, uczniowie zwiedzali również Stary Pantaleimon, Zamek w Platamonas i tamtejsze miasteczko oraz wąwóz Enipeas wraz z miejscowością Litochoro.

Zapewnione praktyki realizowane były na bardzo wysokim poziomie. Technik Hotelarstwa, zajmował się codzienną obsługą gości hotelowych oraz dbaniem o sprawne funkcjonowanie całego obiektu. Uczniowie kształcący się w tym kierunku mieli okazję rozwinąć swoje umiejętności w zakresie obsługi recepcji hotelowej, w tym procedur check in oraz check out, systemu rezerwacji oraz komunikacji z innymi działami hotelu. Poza tym poznali oni zasady obsługi gości w jadalni hotelowej czy specyfikę room-service. Zajmowali się oni również obsługą pięter. Uczniowie o profilu Technik Informatyk natomiast rozwinęli umiejętności w zakresie wykonywania diagnostyki oraz serwisu sprzętu informatycznego, tworzenia i instalacji oprogramowania czy administracji sieciami komputerowymi. Poznali oni również różne języki programowania oraz zasady tworzenia monitoringu CCTV. Dużą wartością dodaną była również możliwość porównania funkcjonowania firm działających w branży informatycznej w różnych krajach Unii Europejskiej.  Technik Logistyk wykonywał zadania z zakresu obsługi działu handlowego przedsiębiorstwa, kompletowania zamówień i przygotowywania ich do wysłania. Zajmowali się także etykietowaniem i metkowaniem produktów, które następnie były wysyłane z magazynu. Ponadto dokonywali konfiguracji i programowania sprawdzarki cen oraz zostali wprowadzeni do systemów kodów kreskowych. Organizowali również transport i załadunek towarów.

Warto zauważyć, że dzięki takiemu dopasowaniu obowiązków, wszyscy uczniowie nabyli umiejętności w zakresie pracy w grupie, organizowania stanowiska czy pracy pod presją czasu, a także wiele pozytywnych postaw, takich jak otwartość na nowe wyzwania czy chęć samodoskonalenia własnych umiejętności. Ważną kwestią było również zdobycie doświadczenia zawodowego oraz doskonalenie bardzo potrzebnych na dzisiejszym rynku pracy, umiejętności językowych w zakresie posługiwania się językiem angielskim.

Aby zapewnić jak największe uznanie osiągniętych przez naszych uczniów efektów kształcenia, zastosowane zostały różne certyfikaty i narzędzia, do których zaliczyć należy:

− dyplom potwierdzający udział w przygotowaniu językowo-kulturowo-pedagogicznym,

− certyfikat potwierdzający uczestnictwo w stażu zawodowym,

− dokument Europass Mobilność potwierdzający nabyte umiejętności.

 

Projekt przewiduje jeszcze jeden wyjazd naszych uczniów do Grecji, który odbędzie się wiosną 2020 roku.  Jeśli chodzi o skład liczbowy będzie on identyczny dla obu profili objętych wsparciem. Projekt został dofinansowany w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.