"Praktyka czyni mistrza!" - kolejne staże w Grecji za nami.

HOT-INFO

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W ramach projektu „Praktyka czyni mistrza!” (budżet 102888,00 EUR) o numerze 2017-1-PL01-KA102-038136 „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe w dniach 29.10.2017 – 11.11. 2017 roku 30 uczniów z Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku - klas II i III technikum, kształcących się w zawodzie technik informatyk, technik pojazdów samochodowych i technik mechanik CNC uczestniczyło w stażach zawodowych w Grecji.

Z każdego zawodu w praktykach zagranicznych wzięło udział po 10 osób. Po podróży przez Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię młodzież wraz z dwójką opiekunów szczęśliwie dotarła do hotelu i cała grupa rozlokowała się w hotelu Poseidon Palace w Leptokarii na Riwierze Olimpijskiej. Grupa zakwaterowana została w przestronnych pokojach dwu, trzyosobowych lub czteroosobowych z widokiem na ośnieżone wierzchołki masywu Olimpu i rozległą plażę nad Zatoką Termajską.

W okresie 10 dniowego pobytu w Grecji, uczniowie poznali zasady funkcjonowania zakładów pracy, w których odbywali praktyki, czynności zawodowe na różnych stanowiskach pracy. Uczestniczyli w organizacji stanowisk pracy, wykonywaniu zadań zawodowych i prac pod kierunkiem greckich doświadczonych pracowników. Poznali także zasady działania poszczególnych komórek organizacyjnych oraz obowiązujące procedury. W trakcie praktyk uczniowie z kierunków technik mechanik oraz technik pojazdów samochodowych mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem warsztatów samochodowych i zakładów mechanicznych. Uczniowie obserwowali proces technologiczny wytwarzania wyrobów, urządzenia do laserowego wypalania detali, obrabiarki CNC, dokonywali obsługi i naprawy samochodów osobowych, poznali wszystkie etapy naprawy samochodu przyjętego do warsztatu samochodowego. Praktyki odbywały się między innymi w firmie produkującej rolety do drzwi, windy samochodowe, salonach samochodowych Toyoty i Citroena, zakładzie naprawy samochodów ciężarowych i bieżnikowania opon oraz profesjonalnym warsztacie samochodowym. Uczniowie z kierunku technik informatyk poznali procedury związane z instalacją okablowania, naprawą i testowaniem sprzętu komputerowego, diagnozowaniem usterek i problemów oraz jego konfiguracją, wraz z instalacją i dostosowaniem oprogramowania do potrzeb klienta. Nauczyli się również jak konserwować sprzęt komputerowy oraz dowiedzieli się jak wykorzystywać zasoby sieciowe firmy, m.in sieci komputerowe, bazy danych, arkusze kalkulacyjne czy programy związane z obsługą książki teleadresowej.

Zrealizowane praktyki pozwoliły uczniom ZS nr 3 w Kraśniku zdobyć nowe doświadczenia, zapoznać się z funkcjonowaniem zakładów z poszczególnych branż w Grecji i porównać je z sytuacją firm funkcjonujących w Polsce. Odbyty przez uczniów staż dał im możliwość poszerzenia swoich umiejętności zawodowych i połączenia teorii z praktyką.

Po praktykach uczniowie i opiekunowie skorzystali z bogatej oferty spędzania czasu wolnego: wycieczek turystycznych, gier, zabaw, konkursów i animacji. Dźwięki tradycyjnych melodii greckich i pląsy greckiego zespołu ludowego były wspaniałą okazją by ponieść się urokowi chwili i przećwiczyć Zorbę oraz kilka innych narodowych tańców w trakcie „wieczoru greckiego”. W sobotę - 4 listopada odbyliśmy wycieczkę do Salonik (Thessalonik). Miasto zwane „księżniczką Zatoki Thermaikos” obnażyło przed nami liczne zabytki i pomniki, bizantyjskie i tureckie zaułki. Dzień później odbyła się kolejna wycieczka do Meteorów stanowiących grupę prawosławnych klasztorów (monastyrów), wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Te niezwykłe budowle, wzniesione na pozornie niedostępnych skalnych szczytach, zajmują górską dolinę nieco na północ od miejscowości Kalambaka. Nazwa Metéora dosłownie oznacza „skały zawieszone w powietrzu”, a na nich właśnie zbudowano monastyry. Na wzniesieniach znajdują się w sumie 24 monastyry, z czego 6 jest udostępnionych turystom, tj. Ajos Nikolaos Anapafsas (Świętego Mikołaja Odpoczywającego), Ajos Stefanos (Świętego Stefana), Ajias Triados (Świętej Trójcy), Megalo Meteoro (Wielki Meteor, Przemienienia Pańskiego), Rusanu (Rusanu, Świętej Barbary) i Varlaam (Warłama). Nasza grupa zwiedziła Wielki Meteor. Z tarasu widokowego podziwialiśmy zapierające dech w piersiach fantastyczne widoki okolicy. Zatrzymaliśmy się także w pracowni ikon, gdzie przewodniczka opowiedziała o sposobie ich pisania.

Ponadto zwiedziliśmy zabytki znajdujące się blisko naszego miejsca pobytu. Był to zamek Platamon na pobliskim wzgórzu, z którego podziwialiśmy piękne widoki Riwiery Olimpijskiej ze szczytami masywu Olimpu. Zwiedziliśmy także pobliski kanion w miejscowości Litochoro, zwanej żartobliwie greckim Zakopanem. Odwiedziliśmy również bazar w Leptokarii - obejrzeliśmy i zdegustowaliśmy regionalne produkty: baklawę, loukumi, czy tzipouro, jak również wyroby, które można spotkać na polskich targowiskach. Próbowaliśmy porozumieć się w językach obcych robiąc zakupy u miejscowych handlarzy. Przy okazji okazało się, że niektórzy z nich potrafią porozumieć się po polsku. Wiele osób zaopatrzyło się w upominki dla swoich bliskich i znajomych.

Ostatni dzień przed wyjazdem poza ostatnimi obowiązkami przeznaczony był na podsumowanie praktyk, zrobienie ostatnich zakupów i podzielenie się wrażeniami. Zorganizowany został także wyjazd na zbocza masywu górskiego Olimp do maleńkiej zabytkowej wioski Paleos Panteleimonas. Malownicze krajobrazy na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników, a pamiątkowe zdjęcia z widokiem na ośnieżone szczyty gór i wybrzeże Morza Egejskiego będą stanowić dowód niezapomnianej przygody, jaką był wyjazd do Grecji.

Pracy towarzyszyła przyjazna i ciepła atmosfera adekwatna do klimatu Grecji. Na każdym kroku uczestnicy spotkali życzliwych i serdecznych ludzi. To był piękny czas nauki, pracy, zabawy i relacji towarzyskich.

FOTOGALERIA

Opracowanie: Paweł Porębski, Agnieszka Kurzyna, zdjęcia: Paweł Porębski